неделя, 23 декември 2012 г.

Всяка добрина е садака



Уважаеми мусюлмани!

Аллах С.Т. е отредил за нашия уммет, \общността\ на Мухаммед С.А.С. всяка добрина, колкото и малка да е тя, да бъде като садака за извършителя и, и да се печели севаб от това. За това нещо е достатъчно човек да е истински мусюлманин т.е. да вярва, че Аллах Теаля е един единствен, и да върши тези добрини искрено, т.е. заради Аллах. В един хадис предаден от Муслим, се разказва, че една група от бедни сахаби отишли при Пейгамбера С.А.С. и му казали: “ Я Расулюллах ! По богатите от нас братя, много ни изпревариха в печеленето на севаб за Съдния ден, те кланят намаз заедно с нас, държат оруч заедно с нас, и отгоре на това печелят много севаб с богатствата си, като дават зекят и садака, а ние сме лишени от този севаб, защото сме бедни. Тогава Пейгамбера С.А.С. им отговори:

 \ Аллах Теаля е отредил и за вас как да печелите колкото тях ! При всяко казване на “Субханеллах” за вас това е садака, при всяко казване на “Елхамдулиллях” за вас това е садака, при всяко казване на “Аллахуекбер” за вас това е садака, да кажеш “Ля иляхе иллеллах” е садака, да научиш един човек на едно добро е садака, да го откажеш от едно лошо е садака, да отстраниш от пътя нещо, което пречи е садака, да спреш кавгата на двама мусюлмани, и да помогнеш да се сдобрят е садака, да помогнеш на един човек да се качи на превозно средство е садака, да се усмихнеш на своя брат-мусюлманин е садака, добрата дума е садака, всяка крачка към джамията е садака, когато легнеш при жена си е садака\
 
Тогава сахабите попитаха: -“Я Расулюллах ! та нима когато някой от нас легне при жена си има севаб за това? “ Пейгамберина С.А.С. отговори:

 \Както когато някой от вас отиде при чужда жена има голям грях, така и когато легне при неговата си жена печели севаб/.

Уважаеми мусюлмани!
  В този хадис Пейгамбера С.А.С. ни информира за нещо, което е много радостно за нас, а именно, че от най-обикновени, и понякога подценявани от нас неща, може да се печели севаб, който ще ни бъде много необходим на Къяметския ден. Ако вникнем по дълбоко в този хадис, ще видим, че с много малко усилия човек може вместо гюнах да спечели севаб. Когато срещнеш мусюлманин, вместо да гледаш на другата страна с нагорчено лице, - да го поздравиш с усмивка за теб това е садака, когато пътуваш, вместо да слушаш музика, или да си свириш с уста, - да споменеш Аллах С.Т. за теб е садака, когато започнеш нещо да работиш или да ядеш, да кажеш “бисмиллях” и в края да кажеш “елхамдулиллях” това е садака. И така от всяка една добрина, колкото и нищожна да е тя, но направена с мисълта, и намерението да бъде заради Аллах, се печели севаб.

Уважаеми мусюлмани!

 Дори и тогава, когато един човек се въздържи, да не извърши лошо или харам, печели много севаб. В едно от преданията на споменатия хадис, се казва, че когато Пейгамбера С.А.С. казал този хадис, един от сахабите казал: - “ Я Расулюллах ! Ами ако не мога да извърша нищо от това което каза? “ тогава Пейгамбера С.А.С. каза:

\Само въздържането да не правиш лошо на комшията или твоя брат мусюлманин за теб е садака.\
В един хадис се разказва, че Аллах Теаля е опростил греховете на един човек и го е вкарал в дженнета само заради това, че е спасил едно куче да не умре от жажда. В друг хадис Пейгамбера С.А.С. е казал:

\ Видях един човек влезнал в дженнета, заради това, че е отсякъл един корен, който е пречил на пътя на мусюлманите\

(Рияду-салихин)

Уважаеми мусюлмани!
Дори от неща, които сме принудени да извършваме всеки ден и  според шериата  са  \мубах\ т.е. за тях не се пише нито севаб нито гюнах,  ако са свързани с добър ниет \ възнамерение \ за тях се пише севаб.  Например човек всяка нощ спи . По принцип от съня не се печели нито севаб нито гюнах. Но ако един мусюлманин си легне с “ бисмиллях “ и възнамери да стане на сутринта и да клане сабах, то сънят му става ибадет. Но трябва да знаем, че и обратното е валидно т.е., ако тези действия са свързани с лошо намерение, - се пише гюнах.
Накрая нека да припомним, че този свят е временен, и той е нива в която се сее сега, а плодовете се събират на къяметския ден. Молим Всевишния Аллах да ни напъти в правия път, и да ни удостои от тези които се възползват от тези блага и Го молим Субханеху ве Теаля да ни събере в Дженнета.
      Амин

Изготвил: Саит Мутлу 
http://www.noorbg.net

четвъртък, 18 октомври 2012 г.

Права на жената над мъжа

Без съмнение правото на мъжа над жена си е ограничено в самата нея, без богатството й. Той има семейни права над нея, които преди малко споменахме, като всички те са лични права. Той няма абсолютно никакво право в състоянието й, освен със съгласието й. Тя е свободна в разпореждането с парите си, мъжът й няма връзка с тях.
Що се отнася до правата на жената над мъжа си, тя има финансови права над него, като сватбеното дарение (махр), издръжката и лични права.
Ето и най-важните права на жената над мъжа си:
1. Да бъде с добър характер към нея; да се отнася добре с нея; да живее прилично с нея; да не й причинява болка, както е споменато в хадиса, че Пророкът (Аллах да го благослови и с мир да го дари) е казал: “Най-добрият от вас е най-добрият за жените си”, предаден от Ат-Тирмизи, който е казал: “- Това е добър и верен хадис”.
Смисълът на хадиса е, че най-добрият мъж не е този, който извън дома си е нежен и приятен, а със съпругата си груб и неприятен, а най-добрият от вас е най-добрият по обноски с жена си, защото тя преди всички други заслужава добрина и състрадание.
2. Да понесе болката, причинена от нея; да бъде сдържан към нея, когато е лекомислена и ядосана; да прости грешките й, като се ръководи по Пратеника на Аллах (Аллах да го благослови и с мир да го дари). В достоверен хадис, предаден от Ал-Бухари и от Муслим се казва, че: “Съпругите Му (Аллах да го благослови и с мир да го дари) са Му отговаряли и някои от тях са Го изоставяли през деня до нсщта”. В друг хадис, предаден от Муслим с първоизточник Анас ибн Малик (Аллах да е доволен от него) се казва: “Не съм виждал по-милостив към децата от Пратеника на Аллах (Аллах да го благослови и с мир да го дари)”.
3. Да играе любовна игра с нея; да я разсмива и да я забавлява, без да подронва авторитета си пред нея, а като съблюдава умереност във всичко това. Без съмнение тези неща се харесват на женските сърца.
4. Да бъде ревнив към нея; да пази честта и достойнството й. Нищо да не подценява с безгрижие, ако от това може да произтече падение.
Само че той няма право да прекалява в недоверието, неотстъпчивостта и проследяването на тайните. Пратеникът на Аллах (Аллах да го благослови и с мир да го дари) е забранил това. В сборника с достоверни хадиси на Муслим има хадис с първоизточник Джабир (Аллах да е доволен от него), в който се казва, че: “Пратеникът на Аллах (Аллах да го благослови и с мир да го дари) е забранил мъжът да дохожда при семейството си нощем, от подозрение или като търси грешките им.”
5. Да й осигури самостоятелно жилище – отделено и по религиозните норми, без някой от семейството да живее с нея. Всевишният казва:
“И ги настанявайте, където и вие живеете, според своите възможности...” (Коран, 65:6).
6. Да й плати целия сватбен дар (махр), обещан да се даде при сключване на брака (махр муаджал), колкото и да е голям, защото сватбеният дар е право единствено на съпругата. Всевишният казва:
“А ако пожелаете на мястото на една съпруга да вземете друга и сте дали голямо богатство на първата, не взимайте нищо от него! Нима ще го вземете с измама и явен грях?” (Коран, 4:20).
7. Да й осигури издръжка както е прието, която да й стига. Издръжката включва храна, облекло и др. - без прахосничесво. В тази издръжка за мъжа има въздаяние и награда от Всевишния Аллах. В двата достоверни сборника с хадиси има хадис с първоизточник Саад ибн Аби Уаккаас (Аллах да е доволен от него), който е казал, че Пратеникът на Аллах (Аллах да го благослови и с мир да го дари) му казал: “Несъмнено, щом ти осигуряваш издръжката, като с това искаш единствено удовлетворението на Аллах, ще бъдеш възнаграден заради нея, дори за това, което поставяш в устата на жена си”. Тоест, и за храната, която й осигуряваш, ти ще бъдеш възнаграден. Също в двата достоверни сборника има хадис с първоизточник Абу Масууд Ал-Бадрий (Аллах да е доволен от него), в който се казва, че Пратеникът на Аллах (Аллах да го благослови и с мир да го дари) е казал: “Ако мъжът осигури издръжката на семейството си, заради Аллах – с надеждата да бъде възнаграден в другия свят – тя за него е благодеяние”.
8. Да я научи на религията й, ако тя не знае, като започне от основите на вярата; след това необходимите постановления на религиозните норми, които са свързани с чистотата, менструацията, молитвите, постенето и др.; да я насърчава винаги да отслужва молитвите, защото му е повелно да го прави със знамението на Всевишния:
“И повели на твоето семейство да отслужва молитвата, и самият ти постоянствай в нея!” (Коран, 20:132).
Тоест, постоянствай в молитвата. Също:
“ О, вярващи, пазете себе си и вашите семейства от Огъня, горивото на който са хората и камъните! Пазят го строги и сурови ангели, които не се противят на Аллах в Неговата повеля към тях и вършат, каквото им се повели.”(Коран, 66:6).
9. Да бъде справедлив между жените си, ако са две или повече; да не предпочита едната пред другите – все едно дали с пари, или издръжка, или с преспиване при нея – той трябва да уеднаквява всичко между тях, освен привързаността на сърцето. Тъй като по-голямата привързаност на сърцето към едната не се порицава, защото човек няма власт над сърцето си. В достоверен хадис, предаден от Абу Дауд, от Ат-Тирмизи, от Ибн Мадже, от Ан-Несаи и от други се казва, че Пророкът (Аллах да го благослови и с мир да го дари) е казал: “Ако някой има две жени и склони само към едната, в съдния ден ще дойде като едната му страна ще е наклонена”. Тоест: ако не е справедлив между тях и угнети едната от тях.
10. Да я превъзпита, ако покаже опърничавост и влиза в разправии, за да я накара да се смири и оправи. Като смирението да не е само за пред него, а преди всичко смирение пред Всевишния Аллах – ако жената изостави молитвата, мъжът трябва твърдо и решително да й нареди да изпълнява молитвите. Мъжът не трябва да проявява отстъпчивост спрямо нея, ако тя изостави някакво задължение; или извърши някакъв грях, защото той е нейният пазител и отговорният за нея.
Само че превъзпитанието трябва да се осъществи на етапи. Като се почне първо с: направляване, предупреждаване, сплашване, подбуждане и заканване. Ако това не я вразуми преминава към: обръщане на гръб в леглото; след това се отделя от леглото; също така изоставя я, въпреки че са в една стая и я оставя сама навсякъде в къщата. Изоставянето й може да продължи от една до три нощи. Ако и това не я вразуми се стига до това: да я удари – без да й се причини силна болка; да я заболи, но да не кърви и да не й вреди. Но да удари лицето й, това не му е разрешено. Той трябва да избягва да удря главата, корема, хълбоците и местата по тялото й, които й причиняват болка, в изпълнение на словата на Всевишния:
“...А онези, от чието непокорство се страхувате, увещавайте, [ после] се отдръпнете от тях в постелите, и [ ако трябва] ги удряйте! А покорят ли ви се, не търсете средство против тях!...” (Коран, 4:34).
Полезно е тук да поясним, че удрянето на жената, което е позволено в това знамение е при условие, че опърничавостта и влизането в разправии е единствено от страна на съпругата, и всичко това след като мъжът е изпълнил предните два етапа: увещаването и отдръпването от постелята. И ако те не я вразумят и продължи да се инати, тогава той има право да я удари с цел превъзпитание.
Няма съмнение, че това знамение не може да послужи за довод на някои невежи мъже, които смазват от бой жените си и за най-малкото нещо и твърдят, че мъжът има право да бие жена си... Мъжете, които бият жените си без да има явно непокорство от тяхна страна, не са добри съпрузи, нито пък последователи на морала на Пратеника на Аллах (Аллах да го благослови и с мир да го дари). Потвърдено е, че Пророкът (Аллах да го благослови и с мир да го дари) никога не е удрял някоя от жените си, а се ограничавал с увещаването и отдръпването от постелята.
11. Да не прекъсва половия акт, освен с нейно съгласие. В предния раздел вече пояснихме този въпрос.
12. Да се стреми тя да е неопетнена, защото предпазването й от забраненото (харам) е негово задължение. Това се реализира като съблюдава желанието й за полов акт, така както тя съблюдава неговото желание. Мъжът трябва да изчака докато жена му получи желаното задоволяване на половото си желание. Този въпрос вече го анализирахме подробно в пети раздел.
13. Да не я унижава с: хокане; упрекване; презрение. Нито с думи, нито с дела; нито по отношение на телосложението й, нито по отношение на морала й; нито по отношение на семейството й , нито по отношение на роднините й, защото това въобще не е от морала на вярващия.
14. Ако я обикне, да я уважава много; ако не я обикне, да не я малтретира – а или да се отнася с търпение към нея, или с добро да се разведе с нея. Жената се уважава единствено от великодушния мъж и се унижава единствено от долния мъж. 
 
чрез: http://www.facebook.com/groups/359350707436962/


Споменаването на Аллах!




Споменаването на Аллах!
Споменаването на Аллах в тези дни е с най-много награди, заради словата на Всевишния Аллах:
„И да споменават името на Аллах в определени дни.”
(ал-Хадж 28)
А тези определени дни – при повечено ислямски учени – са десетте дена от месец Зуль-Хидже.


чрез: http://www.facebook.com/ReligiaIslam

събота, 13 октомври 2012 г.

Queenie Padilla Embraces Islam


“When I was in showbiz, I was very unhappy. I was lost and I always felt I never belong[ed]. But now that Allah is in my life, Alhamdullilah, La illa illalah, I am so happy and content in my life,” a beautiful and glamorous Filpino actress Queenie Padilla said after embraced Islam.
You should have to do lot of special to create history and no doubt, Ms Queenie Padilla did it more special and created history.


Queenie Padilla, the beautiful Queenie Padilla told ABS-CBN News while talking about her converting into Islam, “Islam is a way of life. When you start to [become a] Muslim, you know [what] your life purpose really is. I am such a sinful person, but Allah invited me to his house. I am so close to him.”
She further said that she feels ‘a totally different’ after embracing Islam. And you can agree with her statement after see her before/after photos.
She is wearing T-shirts, jeans, open hair before embracing Islam. Meanwhile, photos show, which are now circulating in the Web, she is wearing Hijab after become a good Muslim girl. The Philippine’s showbiz industry was really shocked when Padilla also announced that she has decided to leave showbiz for Islam.


Now, she has become a role model for those young girls and women who have interest in Islam and want to come close to the Creator of this world. She said, “Islam is a way of life. When you start to [become a] Muslim, you know [what] your life purpose really is.”
She also offered Hajj and her name is “Khadija.”She continued, “I just want to thank my father for giving me the opportunity to perform Hajj. And I love him so much because without my father, I might not have been a Muslim.”

http://www.awomensclub.com



събота, 6 октомври 2012 г.

Садака

Пратеника на Аллах с.а.с. е казал: При всяко казване на “Субханеллах” за вас това е садака, при всяко казване на “Елхамдулиллях” за вас това е садака, при всяко казване на “Аллахуекбер” за вас това е садака, да кажеш “Ля иляхе иллеллах” е садака, да научиш един човек на едно добро е садака, да го откажеш от едно лошо е садака, да отстраниш от пътя нещо, което пречи е садака, да спреш кавгата на двама мюсюлмани, и да помогнеш да се сдобрят е садака, да помогнеш на един човек да се качи на превозно средство е садака, да се усмихнеш на своя брат-мюсюлманин е садака, добрата дума е садака, всяка крачка към джамията е садака, когато легнеш при жена си е садака\


Тогава сахабите попитаха: -“Я Расулюллах ! та нима когато някой от нас легне при жена си има севаб [награда] за това? “ Пейгамберина С.А.С. отговори:


\Както когато някой от вас отиде при чужда жена има голям грях, така и когато легне при неговата си жена печели севаб/.


Ислям-Бългaрия

сряда, 19 септември 2012 г.

Дървото на имана



(откъси от лекция на Дауд Адиб)

"Ако някой ви повери да се грижите за някакво растение какво мислите, че бихте направили? Няма ли да се опитате да сторите най-доброто то не завехне и да не умре? И, разбира се, за тази цел ще се убедите, че имате всичко необходимо, за да го предпазите от това, което би го увредило.Ще искате да знаете основните неща за растението и от какво има нужда, за да си расте нормално.Вярвате или не, всеки от нас има едно, много крехко и в същото време много здраво дърво, за което да се грижи, поверено ни от нашия Създател.Аллах (с.т.) ни е дарил дърво, което да отгледаме в сърцата си, и то се нарича „шаджарат-ул-иман” (дървото на вярата ).Той (с.т.) описва това дърво в Корана:

„Не видя ли ти какъв пример дава Аллах? Добрата дума е като доброто дърво. Коренът му е як, а клоните му са в небето. То дарява плодовете си по всяко време с позволението на своя Господ. Аллах дава примерите за хората, за да се поучат.”

Най-важното дърво на този свят (дуннята) е дървото на имана (шаджарут-ул-иман). Дървото, което Аллах (с.т.) е посял в сърцата ни. Дървото, за което всеки от нас трябва да се грижи както през деня, така и през нощта. И всички ние трябва да знаем, че дървото на имана е така създадено, че да имаме възможността да се грижим добре за него.

Почти вички дървета, които Аллах (с.т.) е създал, имат три основни части:

1. КорениКорените на най-ценното дърво на този свят са:a) Знанието (ил’м)b) Увереността (якийн)

Дървото на имана всъщност представлява основното кредо в Исляма:

"Ля илаха иллаллах" (Няма друг Бог, освен Аллах)

Ето защо, коренът на това дърво е знанието на значението на „Ля илаха иллаллах”. То обхваща всеки един аспект от нашия живот. Когато знаем, че няма друг Бог, освен Аллах (с.т.), ние изцяло се отдаваме единствено на Него и приемаме всичко, което ни е завещал чрез Корана, както и чрез Сунната на Пратеника на Аллах (с.а.с.) .Другата част от корена на това дърво е увереността, т.е. убедеността във всичко, което „Ля илаха иллаллах” съдържа и носи със себе си.Когато прилагаме Исляма в живота ни, или когато трябва да вземем отношение по въпрос, с който не сме се сблъсквали преди и нямаме знание за него, действията ни трябва да произтичат от безусловната вяра и убеденост в това, че те се основават на Свещения Коран или автентични хадиси на Пратеника на Аллах (с.а.с.).

2) СтеблоДървото на имана, също като другите дървета, има стебло и това е чистотата и искреността в намерениата (ал-икхлас )За да бъде нашето дърво здраво, стабилно и непоклатимо е необходимо намеренията ни да бъдат чисти.

Попитали веднъж Абдуллах ибн Сахл ат-тузкури (р.а. ) (учен от табиин)"Какво е иманът?"Той отговорил:"Иманът е твърдение, действие, намерение и сунна. Ако е само твърдение без действие, то това тогава е куфр (неверие), ако е твърдение и действие, но без намерение, то тогава това е нифак (лицемерие), а ако е твърдение, действие и намерение, но без сунна, то това тогава е бид’а (нововъведение).

За да запазим здраво стеблото на нашето дърво, намеренията ни трябва да бъдат искрени и чисти. Всяко праведно дело се разделя на две части и едната от тях е чистотата на намерението. То трябва да бъде искрено и да цели само и единствено задоволството на Аллах.

3) Клонки и плодове

Дървото на имана също има клони и плодове. Това са:a) Праведните делаb) Благочестивият нрав

Аллах (с.т.) неколкократно прави разлика в Корана между хората на Дженнета и тези на Джехеннема по това, че те са вярващи и делата им са праведни.

На няколко места в Корана се казва, че тези, които вярват и делата им са праведни ще бъдат известени с блага вест в Дженнета:

„Които вярват и са богобоязливи, за тях е радостната вест в земния живот и в отвъдния.”„Благодетелните ще имат Най-прекрасното, и дори повече, и не ще почерни техните лица нито прах, нито унижение. Те са обитателите на Рая, там ще пребивават вечно.”

Втората част на праведното дело е действието да бъде в съответствие с шариата.Когато едно дърво има устойчиви корени, здраво сребло и клони, то дава и добри плодове. По същия начин, когато корените на имана изцяло са обхванали сърцата ни и пазим стеблото и клоните му здрави, то тогава и плодовете му ще бъдат благодатни. Ако се сдобием със знанието за нашата вяра, вършим праведни дела с искрени намерения и убеденост в правотата на наученото, със сигурност ще придобием и благочестив нрав.

Три основни неща, които ще накарат дървото да погине:

1)Куфр:Ако позволим на неверието да проникне в дървото, то със сигурност ще го погуби.
2) Ширк:Ако позволим на ширка да нахлуе в дървото, то той също ще го погуби.
3) Бид’а:Ако позволим на бид’а-та (нововъведението) да навлезе в дървото ни, листата му ще станат жълти, клоните му постепенно ще започнат да изсъхват, докато накрая то умре." 

http://islam.forumup.com/about1923-0-asc-15-islam.html

неделя, 26 август 2012 г.

Знаете ли за кои неща ще влезнат повечето хора в Дженнета

Ебу Хурейра р.а. предава, че Пратеникът на Аллах с.а.с. казва: ,,Знаете ли за кои неща ще влезнат повечето хора в Дженнета (Рая)?

Това са страхът от Аллах и добрият характер.

Знаете ли за кои неща повечето от хората ще влезнат в Джехеннем (Ада)?

Това са устата и половите органи.
(т..е. заради греховете извършени чрез тях като прелюбодейство и изричане на лъжи и непристойни думи, злословене, клюки, клевети)”

(Тирмизи, 4832 и Ибн Мадже)
 
 

събота, 18 август 2012 г.

Nazar duaları



Sual: Nazardan kurtulmak için hangi dualar okunur?
CEVAP İnsana, hayvana ve hatta cansıza da nazar değer. Nazar hastalık yapar, hatta öldürür. Kadınlara ve çocuklara daha çok tesir eder.

Peygamber efendimizin zamanında Esed oğullarından nazarı değen bir kimse var idi. Üç gün bir şey yemez, sonra çadırın bir tarafını kaldırıp oradan geçen bir deveye bakıp, (Bunun gibi bir deve hiç görmedim) der demez, deve yere düşer hastalanırdı. Müşrikler, bu adamı bulup Peygamber efendimizi nazarla öldürmesini istediler. Cenab-ı Hak da Resulullahı bunun nazarından korumuştur. Bu hususta Kalem suresinin (Nerede ise, kâfirler seni gözleri ile yıkacaklardı) mealindeki 51. âyet inmiştir.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar.) [İbni Adiy]

(İnsanların yarısı nazardan ölür.) [Taberani]

(Nazar haktır.) [Müslim]

Kendisine nazar değen kimse, aşağıda bildirilen duaların birini veya tamamını okumalıdır.
1- Fatiha, Âyet-el kürsi ve dört kul [Kâfirun, İhlas, Felak, Nas sureleri] 7şer defa okunup hastaya üflenirse, büyü, nazar ve her dert için iyi gelir. Tuza okunup, suda eritilerek içmek de olur. Bir hadis-i şerifte de, (Fatiha ile Âyet-el kürsiyi okuyana, o gün nazar değmez) buyuruldu. (Deylemi)

2-
Bir hadis-i şerifte, (Sabah akşam, [Besmele ile] 3 defa “Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil Erdı ve lâ fissemâi ve hüvessemi’ul alim” okuyan, büyü ve nazardan korunur) buyuruldu. (İbni Mace)

3-
Âyet-el-kürsi, Fatiha, iki kul euzü ve Kalem suresinin sonunu okumak çok iyi gelir. (Medaric)

4-
Peygamber efendimiz, iki kul euzüyü okuyup buyurdu ki: (Bu iki sure ile [belalardan, nazardan] korunun! Hiç kimse, bu iki sure ile korunduğu gibi, başka şeyle korunamaz.) [Ebu Davud]

5-
(Euzü bi-kelimâtillahittâmmeti min şerri külli şeytânin ve hâmmetin ve min şerri külli aynin lâmmetin) tavizini, sabah akşam 3 defa okunup kendine veya hastaya üflenirse, nazardan, cin, şeytan ve hayvanların zararından korur. (Mevahib)

6-
Peygamber efendimiz nazar için (Allahümme barik fihi ve la tedarruhü) okurdu. (İbni Sünni)

7-
Nazarı değen kimse veya herkes, beğendiği bir şeyi görünce Mâşâallah demeli, ondan sonra o şeyi söylemelidir. Önce Mâşâallah deyince, nazar değmez. Hadis-i şerifte, (Hoşa giden bir şeyi görünce, “Mâşâallah la kuvvete illa billah” denirse o şeye nazar değemez) buyurdu. (Beyheki)

8-
Nazardan korunmak için âyât-i hırz denilen âyetleri okumalı ve üzerinde taşımalıdır.

9-
İbni Âbidin hazretleri (Tarlaya kemik, korkuluk, hayvan kafası koymalı. Bir kadın, ürününe nazar değmemesi için ne yapacağını sorunca, Resulullah, (Tarlaya hayvan kafası as) buyurur. Bakan kimse, önce bunu görüp tarladaki ürünü sonra görür) buyuruyor. (Redd-ül-muhtar)

10-
Tivele, temime ve efsun caiz değildir. Manasız veya küfre sebep olan rukyeyi okumaya Efsun denir. Nazarı bizzat önlediğine inanılan nazarlıklara Temime denir. Şirinlik muskası denilen rukyelere Tivele denir. Rukye, okuyup üflemek veya üzerinde taşımak demektir. Rukye, âyet ve hadis ile bildirilen dualarla yapılırsa taviz denir. Taviz ise caizdir. Hadis-i şerifte, (İlaçların en iyisi Kur’an-ı kerimdir) buyuruldu. (İbni Mace)

11-
İmam-ı Rabbani hazretleri, talebeleri ile, uzak bir yere giderken, gece, bir handa kaldılar. (Bu gece bir bela zuhur edecektir. [Besmele ile] (Bismillâhillezî lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semî’ul alîm) duasını üç defa okuyun) buyurdu. Gece büyük yangın oldu. Her odada eşyalar yandı. Duayı okuyanlara bir şey olmadı. Dert, bela, fitne, hastalık, nazar, sihir ve zalimlerin şerrinden korunmak için, sabah akşam, İmam-ı Rabbani hazretlerinin bildirdiğini hatırlayarak, 3 defa okumalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Bismillâhillezî lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semî’ul alîm) duasını sabah 3 kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.) [İbni Mace]

info: dinimizislam.com

неделя, 5 август 2012 г.

Откъс от Корана

96. На онези, които вярват и вършат праведни дела, Всемилостивия ще отреди любов.

Сура Мариам


ВИДОВЕ ОРУЧ





І. Фарз оруч:
а) фарз оруч в точно определено време – в месец Рамазан.
б) фарз оруч в неопределено време:
- Оруч, който е када – ако някой е пропуснал в Рамазан един или повече дни по уважителни причини, той трябва задължително да го наговее след Рамазан.
ІІ. Оруч наказание:
а) Наказание от три дни – за неизпълнена клетва или грешна клетва, за умишлено убиване на животно по време на Хадж в ихрам.
б) Наказание от десет дни – когато някой е на Хадж с едно пътуване и направи Умра и Хадж, след което по някаква причина не може да заколи курбан, който му е задължителен – трябва да държи десет дена оруч. Три дена се говеят в Мекка, а останалите вкъщи. Доказателство за това е сураБакара: 196”.
в) Наказание от шестдесет дни:
- за умишлено и безпричинно разговяване по време на Рамадан.
Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) разказва: „Веднъж бях с Пратеника (с.а.с.), при нас дойде един мъж, който каза: ,,О, Пратенико на Аллах, извърших голям грях (унищожих се).” Пратеникът (с.а.с.) попита: ,,Какво си направил?”. Мъжът отговори: ,,Направих сношение с жена си, а аз съм оручлия и е Рамазан”. Тогава Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Можеш ли да освободиш един роб?”. Каза: ,,Не!”. След това попита (с.а.с.): ,,Можеш ли да говееш шестдесет дни последователно оруч?”. Каза: ,,Не!”. „Можеш ли да нахраниш шестедесет бедняци?”. Каза: ,,Не мога!”. Тогава Пратеникът (с.а.с.) замълча. След известно време му донесоха голяма кошница с фурми, а той (с.а.с.) попита: ,,Къде е човекът, който беше при мен преди малко?”. Човекът стана и каза: ,,Тук съм, о, Пратенико на Аллах”. Пратеникът (с.а.с.) му каза: ,,Вземи кошницата и раздай фурмите!”. (фурмите били около 45 кг.) Човекът казал: „О, Пратенико на Аллах, кълна се в Аллах, в моя квартал няма по-беден от мен!”. Тогава Пратеникът (с.а.с.) се засмя така, че му се видяха кътните зъби. И каза: “Тогава нахрани семейството си!” (Муттефекун алейхи)
- При неволно убийство на мюсюлманин – наказанието за това е, да се освободи един роб или да се говее шстдесет дни без прекъсване или да се нахранят шестдесет човека. А на близките на убития се дава кръвнина (дия), като една дия се равнява на сто камили. Ако убиецът няма пари, влиза в затвора и работи принудителен труд.
- Зихар – това е често явление при арабите, за което е споменато в сура ,,Маиде: 2 – 4”. Когато една жена ядосва своя съпруг системно, той й казва: ,,От сега нататък си като моята майка”, т.е. възбранява си да спи с нея, както няма право да спи с майка си. Както спането с майка му е харам, така и с жена му вече става харам, защото това е вид клетва. От този момент нататък, ако иска да си върне жената, трябва да говее шестдесет дни. Зихара е равностойна на развод.
­­­­
ІІІ. Оруч, който е ваджиб.
- Оруч, който се прави при заричане (незир). Например, ако някой се зарече пред Аллах (С.Т.), че ще говее, ако му се изпълни нещо.
ІV. Оруч, който е суннет.
Това е оруч, който не е задължителен, но Пратеникът (с.а.с.) го е правил.
а) Шест дена говеене през месец Шаууал след месец Рамадан.
Хадис: Ебу Еюб (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: „Който говее в Рамазан и след това говее шест дена в месец Шаууал – все едно е говял цяла година.” (Муслим, Тирмизи, Ебу Дауд и Ахмед)
Когато човек говее в Рамазан, получава за всеки ден десеторна награда и след като говее още шест дена през месец Шаууал, стават общо триста и шестдесет дена, т.е. говял е цяла година.
б) Говеене в деня Арафа – това е деветият ден от месец Зилхидже или това е денят преди Курбан Байрям, като това не се отнася за хаджиите.
Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Който говее в деня Арафа, Аллах (С.Т.) му опрощава малките грехове за една година назад и за една година напред”. (Муслим)
в) Говеене в деня Ашура – това е десетият ден от месец Мухаррам, като е суннет да се говее или един ден преди деня Ашуре, или един ден след него, но по-добре е да се говее трите дена.
Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: „Който говее в този ден, Аллах (С.Т.) му опрощава малките грехове за изминалата година.” (Муслим и Ебу Дауд)
г) Държане на оруч в Понеделник и Четвъртък от седмицата.
- Когато Пратеникът (с.а.с.) бил попитан защо говее в тези дни, той отговорил: ,,В тези дни се представят делата пред Аллах и аз искам да съм оручлия.”
д) Всеки месец по три дена – 13, 14, 15-тия ден от всеки лунен месец. Тези дни се наричат ‘бели дни’ заради пълнолунието.
Хадис: Ибн Месуд (р.а.) казва: ,,Пратеникът (с.а.с.) държеше оруч всеки месец по три дни и казваше: „Ако иска някой да държи оруч, то това са трите дена в месеца – 13, 14, 15-тия”. (Ебу Дауд и Тирмизи)
е) Оручът на Дауд (а.с.).
Хадис: Абдуллах ибн Амир (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Най-достойният оруч (който е нафиле), е оручът на Дауд (а.с) – един ден говееше и един ден не говееше.” (Муттефекун алейхи)
Тогава Абдуллах ибн Амир (р.а) казал: „Аз мога и повече от това, а Пратеникът (с.а.с.) казал: ,,Няма по-добър оруч от оруча на Дауд (а.с.).”
ж) Държане на оруч първите осем дни от месец Зилхидже.
Хадис: Предава Хафза бинту Умер (р.а.): „Четири неща Пратеникът (с.а.с.) никога не ги оставяше: Оруча в деня Ашуре; оруча на деветте дни преди Курбан Байрям; оруча от три дена във всеки месец; двата рекята суннет на сабах намаз.” (Ахмед и Ебу Дауд)
з) Оручът в месец Шабан.
Хадис: Предава Айше (р.а.): ,,Пратеникът (с.а.с.) държеше най-много оруч (извън Рамазан) през месец Шабан, но не говееше целия месец. Няма друг месец в който Пратеникът (с.а.с.) да е говял целия месец, освен Рамадан, но най-много нафиле оруч държеше в месец Шабан.” (Муттефекун алейхи)
V. Дни, в които е мекрух (нежелателно) да се прави оруч.
1. Оруч само в деня джумуа.
Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Не избирайте нощта на джумата (четвъртък) за нощен намаз и не правете оруч само в джума, освен ако този ден влиза в някакъв друг оруч!”
2. Да не се избира за оруч само в Събота.
Хадис: Абдуллах ибн Бусар (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Не дръжте оруч в събота, освен ако не е задължително!”. (Сунен )
3. Да не се избира оруч само в Неделя.
Учените правят сравнение на основа горния хадис за Съботата, защото в Неделя християните постят. Мекрух е да се говее само в Неделя, без причина или в изброените дни.
4. Да се прави оруч само в деня Ашуре.
В този ден може да се говее, само ако се говее един ден преди това и едни ден след това.
5. Мекрух е да се прави непрекъснат оруч – т.е. всеки ден.
Хадис: Абдуллах ибн Умер (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Няма оруч за този, който вечно е държал оруч.” (Бухари и Муслим)
6. Жената да не прави нафиле оруч, без разрешение на мъжа й, когато той си е вкъщи.
Казва Пратеникът (с.а.с.): „Не е позволено на една жена да прави нафиле оруч, когато мъжът й си е вкъщи, без да се допита до него.” (Муттефекун алейхи)
7. Да не се прави два или три дена последователно оруч, без да се яде сутрин и вечер.
8. Когато някой е пътник и пътуването му е трудно, е мекрух да прави нафиле оруч.
9. Ден на съмнение – тридесетият ден на месец Шабан или един ден преди Рамазан, когато не се знае дали е влезнал Рамазанът.
Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Не правете нафиле оруч един или два дена преди Рамазан, освен ако някой от вас няма друг оруч за говеене!” (Предаден от шестте имами)
VІ. Оруч, който е харам.
1. В първия ден на Рамазан Байрям – това е първият ден на месец Шаууал и той е празник за мюсюлманина. В този ден е харам да се говее.
2. На Курбан Байрям, който е четири дена – това са 10, 11, 12 и 13 ден на месец Зилхидже.
Хадис: Предава Ебу Хурейра (р.а.): ,,Пратеникът (с.а.с.) забрани да се държи оруч в два дена – в първия ден на Рамазан Байрям и в първия ден на Курбан Байрям.” (Муттефекун алейхи)
Хадис: Пратеникът (с.а.с.) казва: „Дните на Мина са дни за ядене, пиене и споменаване на Аллах.” (Муслим)
3. Харам е оручът на жена, която е в хаиз или нифас.
Според някои учени, ако на някой човек лекарите му кажат, че наистина, ако говее, има опасност за живота му – тогава оручът му е харам.
VІІ. На кого е фарз оручът в месец Рамазан?
1. Да е мюсюлманин.
2. Да е пълнолетен.
3. Да е разумен (добре с ума).
Хадис: Казва Пратеникът (с.а.с.): ,,Калемите са вдигнати (т.е. не са отговорни за делата си) за три групи хора: 1) за малко дете, докато достигне пълнолетие; 2) който не е добре с ума, докато се оправи; 3) човек, който спи, докато се събуди.”
Ако едно дете върши лоши неща и родителите го подстрекават към това, то грехът (вината) поемат родителите или този, който го подстрекава към това, и обратно – имат награда, ако го учат на добро.
4. Да бъде здрав – ако някой е болен, той не трябва да говее, а да се отдължи, когато е здрав. Същото се отнася и за хора, които не могат поради болест да издържат без храна цял ден. Също така и бременни жени или жени – кърмачки.
5. Да не е пътник – сураБакара: 184”.
За пътник се смята този, който пътува на разстояние минимум 90 км. в едната посока и пътят да е труден. Който има намерение да пътува, трябва да яде сухур и по време на пътуването, ако изпита нужда от храна, може да разговее.
6. Жената да не е в хаиз или нифас (тогава е харам да говее).
- Ако например възникне пожар или природно бедствие и човек трябва да се включи в спасителни операции – позволено е да яде и пие, само колкото да се подсили. После този ден се наговява.
- Ако се наложи да се даде кръв за спасяване на човешки живот, е позволено да се разговее, след което този ден се наговява.
VІІІ. Фарзове на оруча:
1. Нийет – възнамерение – според имам Ебу Ханифе нийетът трябва да се прави преди имсак, а по изключение – допреди обяд.
2. Да се интересува и знае за времето на заговяване и разговяване.
3. Да се предпазва от заговяване до разговяване от нещата, които провалят оруча.
ІХ. Суннети на оруча:
1. Ядене на сухур - да се яде до последния момент, е от суннета.
2. Навременно разговявяне – при настъпване на времето на Акшам или при започването на езана за този намаз.
Хадис: Ебу Зер (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Моят уммет ще бъде на хайр (добро), докато избързват с ифтара и закъсняват със суфера.” (Имам Ахмед – добър)
3. Ифтарът (разговяването) да бъде с фурма по възможност.
Хадис: Предава Енес (р.а.): „Пратеникът (с.а.с.) разговяваше с прясна фурма, ако нямаше прясна – със суха, ако нямаше суха фурма – с вода, преди да кланя Акшам”. (Муслим)
4. Ако някой е много гладен – първо да се нахрани и след това да кланя.
5. Да прави дуа преди да разговее.
Хадис: Абдуллах ибн Амру (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Дуата на говеещия, преди да разговее, не се връща от Аллах (С.Т.).” (Ибн Маджа – до­сто­верен)
Това се прави 10-15 мин. преди да се разговее.
6. Даване на ифтар на друг говеещ, ако има възможност за това.
Хадис: Зейд ибн Халид (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Който даде нещо за разговяване на говеещ, получава награда, колкото на говеещия, без да се намали от наградата на говеещия.” (Достоверен)
7. Предпазване на органите и частите на тялото от харам.
Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Който не остави лошите думи и лошите навици, то Аллах (С.Т.) няма нужда от това, той да остави храната и питието си.” (Бухари)
8. Кланянето на намаза ,,Таравих”.
- По времето на Пратеникът (с.а.с.) хората са кланяли този намаз само четири нощи и то по осем рекята. Пратеникът (с.а.с.) не излязъл да кланя другите нощи, защото се събирали много хора и се опасявал да не го вземат за фарз намаз.
Хадис: Айше (р.а.) и Ебу Зер (р.а.) предават: „Пратеникът (с.а.с.) кланяше Таравих намаз с джемаат 23-та, 25-та и 27-мата нощ на месец Рамадан и след това прекрати, страхувайки се да не стане фарз за мюсюлманите, като кланяше по осем рекята”. (Муттефекун алейхи)
По-късно, по времето на Умер (р.а.) мюсюлманите са започнали да кланят по двадесет рекята с единодушно съгласие на всички сахаби.
Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Придържайте се към моя суннет и суннета на четиримата праведни халифи”. (Ебу Дауд и Тирмизи – достоверен)
Хадис: Предава Абдуллах ибн Умер (р.а.), че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Намазът през нощта се кланя два по два рекята и когато видиш, че наближава сабах намаз – кланяй витир намаз!”. (Муттефекун алейхи)
9. Достойнство на последните десет нощи от месец Рамазан.
а) Нощта ,,Кадр”.
Последните десет нощи от месец Рамазан са най-достойните нощи от цялата година. Това е така, защото в тези нощи е нощта Кадр, която е по-превъзходна от 1000 месеца. Много от редовите мюсюлмани смятат, че тя е 27-та нощ на Рамазан, но ислямските учени са на мнение, че тя е скрита в последните 10 нощи на този месец, или по конкретно в последните 10 нечетни нощи от месец Рамазан.
Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Който прави ибадет в нощта ,,Кадр” с вяра и очакване на награда от Аллах (С.Т.) – на него му се опрощават всички минали (малки) грехове”. (Бухари и Муслим)
Хадис: Казва Пратеникът (с.а.с.): ,,Търсете нощта ,,Кадр” в последните десет нощи на месец Рамазан!” (Ахмед, Несаи и Хаким)
Хадис: Казва Пратеникът (с.а.с.): ,,Търсете нощта ,,Кадр” в последните десет нечетни нощи на месец Рамазан!”. (Бухари)
10. Правене на итикяф
Хадис: Предава Айше (р.а.): „Пратеникът (с.а.с.) престояваше в джамията, с цел итикяф, в последните десет денонощия на месец Рамазан, откакто се преместихме в Медина, докато си замина от света”. (Муттефекун алейхи)
- Итикяфът е от суннета на Пратеника (с.а.с.) и се прави с цел, за да се откъсне човекът от ежедневието, и се отдаде на ибадет, като трябва да отговаря на следните условия:
1) Да е в джамия, където се прави петкратен намаз.
2) Да не се занимава с нищо друго, освен с ибадет (обожаване на Аллах (С.Т.), насихат, Коран или зикр.
3) Да не излиза от джамията, освен при силна необходимост – колкото по-малко се излиза, толкова по-добре.
Итикяф може да се прави и извън свещенния месец, ако се възнамери това.

Х. Мекрухове на оруча:
1. Вкусването или дъвченето на нещо, без никаква нужда. Ако жена готви храна за много хора, й е позволено да вкуси от храната, без да поглъща, за да разбере вкуса, или пък майка с малко дете да храни детето си чрез надъвкване на храната.
2. Пипане, докосване, ухажване между съпрузите.
3. Да се мирише парфюм или силна миризма, или парата от ястието, което се готви.
ХІ. Дейности, които развалят оруча:
1. Полово сношение.
2. Умишлено консумиране на храна или питие (пушене). Ако не е умишлено – не разваля.
Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Този, който говее и яде или пие след забравяне, то да прекрати веднага, когато се сети, и да си довърши оруча, защото Аллах (С.Т.) го е нахранил и напоил”. (Муттефекун алейхи)
Когато се консумира умишлено храна или се пие, или пуши, оручът се проваля и трябва да се наговее.
3. Умишлено достигане до еякулация (излизане на семенна течност от половия орган). Ако това се случи по време на сън – оручът не се разваля.
4. Изтичане на голямо количество кръв или преливане на кръв. Ако изтичането на кръв е в малко количество – не проваля оруча.
5. Слагането на подхранваща инжекция – ако инжекцията се налага да се сложи и не е подхранваща организма – не проваля оруча, но някои учени казват, че независимо каква е, е по-добре да се отговее.
6. Умишлено повръщане – ако човек, без да иска повърне, не се проваля оручът.
Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Който повърне, без да иска – не трябва да го наговява, а който повърне нарочно – да го наговее (ден за ден)”. (Есхабу сунен)
7. Пушене, дъвчене или смъркане на нещо през носа.
8. Идване на хаиз или нифаз при жените.
! – От изброените неща, които провалят оруча, първите две от тях, ако са предизвикани умишлено, се изисква да се говеят шестдесет дена без прекъсване за наказание, и още един ден за наговяване.
ХІІ. Кефарет – откупване за пропуснат оруч.
1. Кефарет от шестдесет дена оруч или нахранване на шестдесет човека – това се прави при провален оруч, заради умишлено полово сношение или ядене и пиене през деня в Рамазан, без уважителна причина.
2. Кефарет чрез нахранване на един беден човек:
- Когато възрастен човек, поради някаква причина, не държи оруч и не може да го отговее, трябва всяка вечер да нахранва по един човек.
- Неизлечимо болен. Ако някой е бил дълго време болен и е мислил, че няма да оздравее, дава този вид откуп. Но след време, ако оздравее, то трябва да наговее този оруч.
Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) и от Айше (р.а.) предават, че Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Когато някой умре и му е останал оруч – за него може да говеят неговите близки.” (Муттефекун алейхи)
ХІІІ. Фитри – това е задължение за всеки един мюсюлманин.
В края на месец Рамазан, главата на всяко мюсюлманско семейство, трябва да раздаде за всеки един член от неговото семейство по една „Фитра”!
Хадис: Предава Абдуллах ибн Умер (р.а.): „Заповяда ни Пратеникът (с.а.с.) да даваме фитра в Рамазан, за всеки човек по една саа от фурми или една саа от жито за всеки мюсюлманин – свободен или роб, мъж или жена, малък или голям, без изключение”. (Бухари и Муслим)
Най-добре е да се даде брашно, защото това е основна и трайна хранителна стока, да бъде минимум два килограма.
Според имам Ебу Ханифе може да се даде фитра в пари на стойността на хранителния продукт.
Фитра могат да получат тези, които получават и зекят.
Най-добре е да се даде фитра преди Байрямския намаз или един-два дена преди това.
ХІV. Двата големи празника на мюсюлманите Рамазан Байрам и Курбан Байрям.
Според имам Ебу Ханифе е ваджиб да се кланят намазите на тези празници и след това да се празнува.
Суннет е за намаза да се отиде с гусюл абдест, с най-хубавите дрехи, с които разполага човек, да използва парфюм. Добре е да се отиде преди сабах намаз.
  • Кланяне на Байрям намаз:
а) Прави се нийет – възнамерение.
б) Взема се ифтитах текбир и се чете ,,Субханеке”.
в) Вземат се три последователни текбира и се чете сура ,,Фатиха” и още едно суре или айет.
г) Отива се на рукю и седжде, след което се кланя и вторият рекят с ,,Фатиха” и суре или айет.
д) Преди да се отиде на рукю се вземат три последователни текбира, а на четвъртия се отива на рукю и се довършва намазът.
е) След намаза имамът прави хутбе.
8. Закуска преди имсак /пукването на зората/
9. Общност          
10. Храната, с която се разговява след залеза на слънцето.
11. Престояване в джамията за определен период от време през месец Рамазан с цел ибадет. Това се прави в последните десет нощи от свещенния месец в джамия, където се кланя по пет пъти намаз, и се отнася само за мъжете, а жените могат да правят итикяф вкъщи.
12. Количество храна или сума пари, които се дават от всеки мюсюлманин преди Рамазан Байрам или в края на Рамазан на бедните мюсюлмани. Храната, която се дава, трябва да е от основните трайни храни, а количеството й да е около 2кг.
13. Мярка за обем, която е равна на 2,04 кг. (два килограма и четиридесет грама)

http://muslimabg.com

Не гладуването, а говеенето пречиства душата


Ислямът представлява съхраненото напътствие на Всевишния, дошло, за да осветли пътя на човека, а от там и на цялото човечеството. Той не е само вяра, а цялостна система със съответния инструментариум, който преобразява човека и обществото.
Разпоредбите в исляма са източник на праведния и достоен живот. Обредите, които повелява не са безцелни, неясни и тайнствени действия, водещи към незнайното в отвъдния живот. Напротив, тези задължителни обреди, които периодично се повтарят, приучват човека да живее с моралните ценности, които осмислят и остойностяват неговия живот.
Първата цел от мисията на Мухаммед с.а.с. е да преобрази нравите на човека, което е видно от хадиса: „Изпратен съм, за да доведа до пълнота добродетелните нрави” /Малик/
Тези му слова, сякаш ни казват, че цялото му послание се състои в това, да изгради моралните ценности и съзнателно да устреми хората към един по-добър живот.
Говеенето е един от тези инструменти, който периодично се е повтарял като повеля за всяка нова епоха от човешката история:
„…предписано ви е говеенето, както бе предписано и за онези преди вас, за да се побоите” /2: 183/
Огромната благодат на говеенето е подчертана със словата ”за да се побоите”.
Под говеене днес, най-общо се разбира, човек да не се храни през деня и да се предпазва от някои действия, като най-често се задават въпроси от рода на: „Ако се потопя във вода ще си разговея ли?”, „Инжекцията проваля ли говеенето?”, „Ако ми бъде изваден зъб, ще ми се провали ли говеенето?”... Почти не се задава въпрос за това, дали несправедливото отношение, лошото поведение, препирните, лъжата, измамата, имат отношение към говеенето.
А всъщност, ето какво казва нашият учител и пратеник на Аллах, Мухаммед с.а.с.:
"На Аллах не е потребно, човек да гладува и жадува, ако не се въздържа от измамните слова и дела.” /Ал-Бухари/
"Да говееш, не означава, да се въздържаш [само] от храните и напитките. Да говееш, означава да не изричаш празнословия и непристойности. Ако някой те наругае или постъпи невъздържано с теб, кажи му: `Аз говея!`” /Ибн Хузайма/
Говеенето не представлява временно въздържане от храна, а крачка към постоянно въздържане на душата от възбранените страсти и недостойните постъпки.
Спазвайки говеенето и неговите истински рамки, първите мюсюлмани са се избавили от мрака на невежеството, на непристойното и са се изградили като достойни раби на Всевишния, ставайки еталон за всички времена.
Основната цел на говеенето е боязънта, пречистването от греха и приближаването към Аллах Всевишния.
Богобоязлив човек, означава човек, който спазва повелите на Всевишния. Той е убеден, че Аллах е Всезнаещия и Източникът на всяко добро, Който е повелил онова, което е от полза за човека и е забранил всяко нещо, което е в негова вреда. Ето защо, устремявайки се към Аллах, човек се устремява към всяко добро.
Богобоязлив човек, означава човек, който се разграничава от ширк \съдружаване \ и куфр \безверие\, от гнет и престъпване светините на Всевишния.
Говеенето представлява инструмент, който води човека към боязънта, а тя го отвежда към Аллах. Да говееш означава, да пречистиш душата си от ширк и куфр, от гнет и престъпване светините на Всевишния, от недостойното слово и поведение, означава, да се сдобиеш с боязън към Всевишния.
...Най-достоен измежду вас при Аллах е най-богобоязливият. /49: 13/
О, синове на Адам, спуснахме ви одежда, за да скрива срамотиите ви, и за украса. Ала одеждата на богобоязливостта е най-доброто. Това е от знаменията на Аллах, за да се поучите. /7: 26/


http://www.genmuftibg.net/bg/curiosity/

петък, 3 август 2012 г.

Съвети относно храненето по време на месец Рамадан

В тази тема ще разгледаме връзката на оруча с нашето здраве. Предлагаме ви и някои полезни съвети, които ако ги следваме, иншааллах ще избегнем някои често срещани проблеми, с които се сблъскваме в месец Рамадан и ще можем напълно да се насладим на духовни-те ползи от говеенето.
Говеенето има своите предимства от гледна точка на здравето и хигиената.  Исляма изисква от мюсюлманина да бъде здрав, чист, енергичен... Мухаммед (с.а.с.) е казал: „Говейте, за да бъдете здрави!” Лекарите днес също признават, че ползите от говеенето осигуряват здраве и стабилност както за тялото, така и за ума. Някои от ползите дори влияят директно върху психиката и физиката на говеещия.
Установено е, че говеенето е ефективно лечение за психически и емоционални разстройства. То помага на човека да въздържа желанията си, да усъвършенства своето поведение и обноски, да заздрави убеждението си да прави добро, да избягва спорове, сприхавост и прибързаност. По този начин се усъвършенства като здрава и разумна личност.
Освен, че говеенето спомага за нашата устойчивост и способност да се изправяме пред трудности, то се отразява и на физиката, защото с намаляването на лакомията тялото се освобождава от излишните мазнини. Ползите от говеенето върху здравето не спират дотук. Те също са средство за облекчаване на редица физически болести, включително и тези на храносмилателната система, като хронични болки в стомаха, възпаление на дебелото черво, чернодробни заболявания, стомашно разстройство и състояния като затлъстяване, атеросклероза, високо кръвно налягане, астма, дифтерия и много други болести.
Един швейцарски лекар на име д-р Барсилус казва, че предимствата на глада като лечение надхвърлят тези на приемането на лекарства няколко пъти.
Общо взето, говеенето ускорява унищожаването на излишните тъкани на тялото чрез глада и след това с новото хранене изгражда нови. Ето защо някои учени казват, че говеенето трябва да бъде считано като ефективно средство за възстановяване на младостта и дълголетието. Въпреки това исляма освобождава от говеенето болните и старите хора, които не са способни да говеят или пък, ако има опасност с това да се влоши тяхното здравословно състояние.
Но говеенето трябва да отговаря на предписанията, а не да бъде просто пропускане на редовните хранения. За да се проявят ползите от оруча исляма препоръчва хранене по време на сахур и развалянето му в точно определеното му време. Разбира се, за да се гарантира добро здраве човек трябва да се въздържа от лакомия след като се разговява.
Ето и някои полезни съвети относно храненето по време на месец Рамадан:
- Храненето по време свещения месец Рамадан не трябва да се различава прекалено много от нормалното хранене през останалото време от годината. Трябва да се храним балансирано, за да поддържаме нормалното си тегло, т.е. нито да отслабваме, нито пък да напълняваме. Въпреки това, ако някой е с наднормено тегло, месец Рамадан е идеалното време за нормализирането му.
- Препоръчително е да се консумират бавно смилаеми храни, които съдържат фибри, защото те се усвояват от организма за около осем часа, докато за лесно усвоимите храни са необходими около 3 - 4 часа.
Бавно усвоими са зърнените храни, като пшеница, овес, просо, грис, боб, леща, пълнозърнесто брашно и т.н. (наречени са комплексни въглехидрати)
Бързо усвоими храни са тези, които съдържат захар, бяло брашно и т н. (наречени са рафинирани въглехидрати)
Храни, които съдържат фибри са тези, които съдържат трици, пшеница, зърна и семена; зеленчуци като зелен фасул, грах, царевица, спанак, листата от цвекло (богати на желязо); плодове с корите, сушени плодове особено сушени кайсии, смокини и сини сливи, бадеми и др.
- Храната, която консумираме трябва да бъде добре балансирана. Това означава, че трябва да съдържат храни от различните групи. Например плодове, зеленчуци, месо (пилешко, риба), хляб (пълнозърнест) и сушени плодове. Пържените храни не са здравословни и трябва да бъдат ограничени. Те причиняват лошо храносмилане, киселини в стомаха и проблеми с теглото.
Ако следваме съветите, които споменахме по-горе ще ни бъде много по-лесно и комфортно постенето през дългите летни дни, когато човек огладнява по-бързо. За сахур, ако приемаме бавно смилаеми храни, това означава, че ще бъдем заситени за по-дълго време, понеже на организма са му необходими осем часа за нейното усвояване.
- Не пийте много чай по време на сахур, защото той позволява отделянето на повече урина, а чрез нея се губят ценни соли, които са необходими на организма през деня.
- За да избегнете обезводняване на организма, пийте много течности във времето между ифтар и преди лягане за сън, за да може тялото да регулира течностите на време.
- Отбягвайте пържените и мазните храни и такива, които съдържат много захар.
- Друго много важно нещо е да не си позволявате да преяждате. Това води до ленивост и ако често се случва може да бъде ключ към други болести на тялото. Както и в Корана се казва: „И яжте, и пийте, ала не разхищавайте!” (7: 31)
- Спазвайте правилото от Сюннета на Пророка (с.а.с.) една трета от стомаха да е за храна, другата трета за вода и последната третина за въздух/дишане. 
Аида М
http://islqmrudozem.ovo.bg/blog/sveti_otnosno_khraneneto_po_vreme_na_mesec_ramadan/2012-07-18-41

вторник, 24 юли 2012 г.

Честит Рамазан!

'Нека Аллах закриля всички нас и нашите семейства и ни позволи да черпим с пълни шепи от Неговата благодат - да почерпим разума си с напътствието, което ни е оставил, сърцата си - с обичта, която ни е дал, устните си – със словото, което ни е дарил, а ръцете ни – с искрена дуа, на която да откликне.'
Амин!
 
 

понеделник, 23 юли 2012 г.

СЕДЕМ НАЧИНА ЗА СПЕЧЕЛВАНЕ НА ДОБРИНИ



Уважаеми мюсюлмани!

От благата на Аллах към неговите творения е, че им е отредил много дела и слова, с които при тяхното осъществяване получават големи възнаграждения. Тук ще се опитаме да споменем някои неща, които човек трябва да се старае да извършва, за да натрупа добър капитал от добрини, които ще наклонят везните с хубавите му дела на Съдния ден.

Ихляс /искреност/ във всяко нещо, за което Аллах казва:
“И бе им повелено да служат единствено на Аллах, предани Нему в религията, правоверни и да правят намаз и да раздават зекята. Това е правдивата религия.” (98/5)

Покаяние пред Аллах.
“Който се покае преди слънцето даизгрее от запада, Аллах ще му опрости.” /Муслим/
“Аллах приема покаянието на човека, докато душата му не опре в гърлото.”
/Ет-Тирмизи/.


3. Четенето на Курани-Керим.

“Четете Курани-Керим, защото той ще се яви като застъпник за тези, които го четат.” /Муслим/
4. Заучаването и преподаването на Курана.

“Най-достойният от вас е онзи, който е научил Курана и го преподава.” /Ел-Бухари/.
5. Правене на зикир (споменаване) на Аллах.

“Искате ли да ви науча на нещо, което ще е от най-добрите и достойните ви дела пред Аллах, което най-много ще ви вдигне рейтинга и е по-ценно за вас от раздаването на злато и сребро, и е по-добро от срещата с врага лице в лице. Тогава сахабите рекли: “Да, Расулюллах искаме.” Пратеника /с.а.с./ рекъл: “Правенето на зикир на Аллах.” /Ет-Тирмизи/
6. Искане на истигфар /опрощение/.

„Който постоянства в искането на опрощение, Аллах му дава изход от всяка неизгодица, и му дава препитанието от там, от където не очаква.” /Ебу Дауд и Ен-Нисаи/.
7. Съвършенно вземане на абдест.
 
“Който хубаво си вземе абдест, греховете му изпадат от тялото, та чак и изпод ноктите.” /Муслим/.
 
chrez: Saide Aliiman

четвъртък, 19 юли 2012 г.

Рамазан



1. Определение – това е вид ибадет чрез въздържане от хранене, пиене, полово сношение, въздържане на езика, частите на тялото и дори мисълта от грехове, от пукването на зората (имсак) до залеза на слънцето, като това се прави с цел да се спечели задоволството на Аллах (С.Т.).

Оручът е заповядан от Аллах (С.Т.) във втората година от преселението на мюсюлманите от Мекка в Медина. Преди да бъде заповядан оручът, мюсюлманите са говели само в деня Ашуре (десетия ден от месец Мухаррам).

Оручът е фарз айн, т.е. задължение за всеки един мюсюлманин, който отговаря на определени условия.

„О, вярващи, предписано ви е говеенето, както бе предписано и за онези преди вас, за да се побоите!” (Бакара: 183)

Оручът е четвъртият основен стълб на Исляма.

2. Ползи от оруча:

2.1. Полза за земния живот – чрез оруча човек изгражда характера си, учи се на съпричастност, солидарност, състрадание и търпение. Оручът подобрява здравето на човека.

2.2. Ползи за Ахирета – оручът е средство за печелене на севаб без сметка. Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) казва: ,,Всички добри дела се увеличават от десет до седемстотин пъти. Казва Аллах (С.Т.): ,,Освен оруча, защото той е за Мен и Аз лично ще давам награда за него! Мюсюлманинът оставя страстите си и храната заради Мене!” За говеещия има две радости:

1) когато разговява по време на ифтар.

2) при срещата със своя Господар. Миризмата, която излиза от устата на говеещия, е по-добра от миризмата на миск.” (Муттефекун алейхи)

Аллах (С.Т.) казва, че оручът е само за Него, защото в него не може да има показност.

Хадис: Сехл ибн Саад (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) казва: ,,В Дженнета има една врата, която се нарича ,,Райян”. През нея ще влязат тези, които са държали оруч и след като се затвори, никой друг няма да влезе през нея.” (Бухари и Муслим)

Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) казва: ,,Оручът е преграда от джехеннемския огън.” (Имам Ахмед)

Хадис: Абдуллах ибн Амр ибн Асс (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) казва: ,,На Кияметския ден оручът и Коранът ще се застъпят за техните собственици. Оручът ще каже: ,,О, Аллах мой, аз го лишавах от храна и сладострастия, позволи ми да го защитавам!”, а Коранът ще каже: ,,Аз го лишавах от сън, позволи ми да го защитавам!”. И Аллах (С.Т.) ще им позволи да го защитават.” (Имам Ахмед)

Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) казва: „Който държи един ден оруч заради Аллах (С.Т.), Аллах го отдалечава от Джехеннемския огън на разстояние седемдесет години.” (Бухари и Муслим, Тирмизи, Несаи и Ибн Маджа)

Хадис: Кяаб ибн Уджера (р.а.) разказва: „Веднъж Пратеникът (с.а.с.) каза: ,,Съберете се при мимбера!”. И ние се събрахме. Когато се изкачи на първото стъпало, каза: ,,Амин!”, когато се качи на второто стъпало, каза: ,,Амин!” и когато се качи на третото стъпало, отново каза: ,,Амин!” След като слезе, го попитахме: „О, Пратенико на Аллах, чухме нещо от теб, което не сме го чували друг път, (какво означава)”? Каза (с.а.с.): ,,Джебраил дойде при мен, когато бях на първото стъпало, и каза: ,,Далече да е от милостта на Аллах този, който доживее до Рамазан и не се възползва да му бъдат опростени греховете от Аллах (С.Т.)!” И аз казах: ,,Амин!”. Когато бях на второто стъпало, каза: ,,Далече да е от милостта на Аллах този, който чуе твоето име и не ти направи селеват!” Казах: ,,Амин!”. Когато бях на третото стъпало, каза: ,,Далече да е от милостта на Аллах този, на когото родителите (дори единият от тях) достигнат до старост и не се възползва да го вкарат в Дженнета!”. И аз казах: “Амин!”. (Достоверен – Хаким)

Хадис: Ебу Хурейра (р.а.) предава, че Пратеникът (с.а.с.) казва: ,,Когато дойде месец Рамазан отварят се дженнетските врати и се затварят Джехеннемските врати, а шейтаните се връзват.”

"Фъкх" - Саид Мутлу

Може би е точно този месецът на твоята промяна? Да спреш с алкохола,цигарите,прелюбодеянието,да започнеш кланяш намаза си,да спреш с порицаваните неща?


благодарение на